Bester Quartet - Bajgelman. Get To Tango (2020) [Hi-Res]

  • 14 Dec, 21:32
  • change text size:

Artist:
Title: Bajgelman. Get To Tango
Year Of Release: 2020
Label: Universal Music Polska Sp. z o.o.)
Genre: Jazz
Quality: FLAC (tracks) / 24bit-44.1kHz FLAC (tracks)
Total Time: 51:54
Total Size: 306 / 588 MB
WebSite:

Tracklist:

1. Der Weg Cum Glik (2:24)
2. Nit Kajn Rozinkes (5:41)
3. Klejner Wolkn (5:26)
4. Grzech (5:04)
5. Cygajner Lid (4:51)
6. Ich Ganwe In Der Nacht (5:50)
7. Kinder Jorn (6:31)
8. Jidn Szmidn (7:12)
9. Josl-ber (4:10)
10. Mach Cu Di Ejgelech (4:48)

Na płycie "Bajgelman. Get to Tango" utwory z czasów międzywojnia przeplatają się z muzycznymi zapiskami z łódzkiego getta. Historia Dawida Bajgelmana opowiedziana jest charakterystycznym brzmieniem Bester Quartet oraz polskich wokalistów jazzowych: Grażyny Auguścik, Doroty Miśkiewicz i Jorgosa Skoliasa.

Bajgelman odczytany przez Bestera to tanga przywodzące skojarzenia z językiem Astora Piazzolli, jak w otwierającym album utworze Der weg cum glik (Droga do szczęścia) czy przeplatanej eterycznym motywem trąbki interpretacji Nit kajn rożinkes (Nie ma już rodzynek) i pełnym temperamentu Grzechu. Dalej muzyka staje się bardziej otwarta, zapraszając do wspólnej improwizacji oraz dialogu głosów i instrumentów, z popisami wokalnymi Jorgosa Skoliasa i Doroty Miśkiewicz w Ich ganwe in der nacht (Kradnę nocą) czy w utworze Josl-ber (Patriota). Napisana w getcie Kinder jorn w interpretacji Grażyny Auguścik staje się subtelną balladą-perełką z pięknymi partiami solowymi wiolonczeli i akordeonu. Kołysanka Mach cu di ejgelech (Oczęta swoje zmruż) rozpisana została na trójkę wokalistów i trzy języki, memento w jidysz, po angielsku i po polsku. Wspólnym mianownikiem albumu jest tango, muzyczny język zrodzony w ubogich dzielnicach Buenos Aires, powstały ze spotkania latynoskiego temperamentu z instrumentarium i bagażem doświadczeń emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej przełomu XIX i XX wieku.

Muzyka żydowska to ogromny zbiór, w którym mieszczą się: muzyka chasydzka, sefardyjska i mizrachi, muzyka wiejska i miejska, religijna i świecka, dawna i najnowsza, dziecięca wyliczanka i symfonia. Istotna część tego zbioru powstawała i rozbrzmiewała przez stulecia na ziemiach polskich. Nosili ją w sobie polscy Żydzi: kompozytorzy, poeci, kantorzy i piosenkarze. Zagłada odebrała im życie i głos. Po latach nieobecności muzyka żydowska wraca do polskiej kultury. Album "Bajgelman. Get to Tango" odsłania przed nami kolejny tomik z tej ciemnej sali biblioteki niepamięci.